Agencja Reklamowa Forest Dion

511-474-708

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Forest Dion

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Czy nazwa domeny ma wpływ na pozycjonowanie?

Czy nazwa domeny ma wpływ na pozycjonowanie?

Nazwa domeny internetowej jest jednym z elementów adresu URL (ang. Uniform Resource Locator). Poprzedza ją protokół i opcjonalnie subdomena (www), a zakańcza rozszerzenie. Jest bardzo istotnym elementem adresu URL, ale czy może mieć wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania? Okazuje się, że prawda leży pośrodku.

Czy nazwa domeny ma wpływ na pozycjonowanie?

Domena jest jednym z wielu czynników, które algorytm wyszukiwarki Google bierze pod uwagę podczas oceny jakości strony, jak i ustalania jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jeśli jej nazwa odzwierciedla treść strony internetowej, wyszukiwarka uzna ją za bardziej istotną dla określonych słów kluczowych. Należy jednak pamiętać, że sama nazwa nie wystarczy do osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest jedynie jednym z czynników wpływających na widoczność strony w wyszukiwarce.

Ważne jest, aby była spójna z treścią strony, wskazywała na jej tematykę, a także była łatwa do zapamiętania. Pamiętaj jednak, że nazwa nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie strony. Jest wiele innych ważnych kwestii jak, chociażby jakość treści czy optymalizacja kodu strony. Dopiero połączenie wszystkich wymienionych wyżej elementów gwarantuje skuteczność i widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Jak wybrać nazwę domeny?

Wybór nazwy domeny to ważny krok w tworzeniu witryny internetowej.

Jak wybrać odpowiednią nazwę? Czy warto zawrzeć słowo kluczowe w domenie?

Nazwa domeny a tematyka

Przemyśl, czego dotyczy Twoja witryna i wybierz nazwę, która najlepiej ją opisuje. Nazwa domeny powinna odzwierciedlać tematykę, branżę lub usługi, z którymi związana jest Twoja witryna.

Czytelnik, który nie odnajdzie w twoim serwisie tego, na co wskazuje jego nazwa, bardzo szybko go opuści.

Unikalna nazwa domeny

Wybierz nazwę domeny, która jest unikalna i łatwa do wyszukania. Sprawdź, czy wybrane słowa nie są zbyt popularne, ponieważ może to utrudnić wyszukiwanie Twojej witryny przez użytkowników.

Upewnij się, że nazwa nie jest już wykorzystywana przez inną firmę lub witrynę.

Nazwa domeny — czego unikać?

Unikaj używania myślników i znaków specjalnych w nazwie domeny, ponieważ mogą utrudnić jej zapamiętywanie. Staraj się wybierać krótkie i proste nazwy, które są łatwe do wpisywania w przeglądarce internetowej.

Jeśli nazwa jest niespójna z treścią witryny lub jest zbyt agresywnie spamowana frazami kluczowymi, może to być uznane za próbę manipulowania wynikami wyszukiwania, co jest uważane za nieetyczne i niezgodne z zasadami SEO. W takim przypadku wyszukiwarki mogą potraktować stronę jako spam i obniżyć jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Wpływ rozszerzenia na pozycjonowanie

Okazuje się, że nazwa domeny nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie strony. Kolejną kwestią są domeny z rozszerzeniem TLD (ang. Top-Level Domain), takie jak „.io”, „.co”, „.app”, itp. W przeszłości to domeny z rozszerzeniem „.com” były uważane za najbardziej wartościowe i to one pojawiały się na szczycie wyników wyszukiwania.

Czy zastosowanie popularnych rozszerzeń TLD wystarczy, aby strona internetowa zwiększyła swoją widoczność w wyszukiwarce? Podobnie jak w przypadku nazwy domeny, sytuacja nie jest tak oczywista. Wpływ rozszerzenia TLD na pozycjonowanie zależy od kilku czynników. Istotny jest cel strony internetowej, branża, region geograficzny, a także jakość treści i optymalizacja SEO strony. Jeśli strona jest skierowana do lokalnej społeczności, najlepiej użyć domeny z rozszerzeniem krajowym np. „.pl”, „.de” itp.

Warto zauważyć, że wiele nowych rozszerzeń TLD jest stosunkowo młodych. Oznacza to, że strony korzystające z tych rozszerzeń mogą być traktowane jako mniej wiarygodne i mniej popularne. Co zrobić, aby zwiększyć wartość i widoczność strony niezależnie od rozszerzenia TLD czy interesującej nas dzisiaj domeny? Przede wszystkim skup się na jakości treści i optymalizacji SEO.

Podsumowanie

Wybór nazwy domeny jest ważnym, choć nie najważniejszym krokiem w procesie tworzenia witryny internetowej. Warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie i wybór tej właściwej nazwy.

Pamiętaj jednak, że nie jest to jedyny czynnik decydujący o tym, gdzie strona pojawi się w wynikach wyszukiwania. Ważne jest, aby nazwa ta była związana z treścią strony internetowej, a także by nie była zbyt długa, skomplikowana lub trudna do zapamiętania.

Popularne artykuły

redakcja

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.