Agencja Reklamowa Forest Dion

511-474-708

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Forest Dion

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Fonty na stronę internetową – sposób na wyróżnienie się w internecie

Czcionki, fonty na stronę internetową — typografia w internecie

 

Powiedzmy, że chcesz założyć swoją sprzedażową stronę internetową czy też bloga. Marzysz o tym, żeby wyróżniał się wśród innych i żeby był taki „Twój”, czyli dopasowany do zainteresowań i stylu życia, jaki preferujesz. W jaki sposób możesz to zrobić? Między innymi poprzez odpowiednie fonty na stronie. Sprawdźmy, czym jest font i co odróżnia go od czcionki? Uchylę także rąbka tajemnicy i powiem Ci skąd możesz pobrać je za darmo.

 

Fonty na stronę internetową. Font — co to jest?

Fontem nazywa się zestaw czcionek w postaci elektronicznej. Są one zapisane w oprogramowaniu czy urządzeniu. W ten sposób można wyświetlić krój pisma na ekranie. Aby z niego korzystać, należy zainstalować program np. do pisania albo też pojedynczy font

 

Z pewnością zauważyłeś, że w programach do pisania można znaleźć bardzo wiele fontów. Oprócz tych, które widzimy najczęściej, np. Georgia, Times New Roman czy Calibri istnieje też bardzo wiele innych. Wśród nich z pewnością wybierzesz odpowiednie dla siebie i strony, którą tworzysz.

Font a czcionka

Czcionka dawniej była (i nadal jest) nośnikiem kroju pisma. Mówiąc najprościej, jest to pojedynczy klocek, zwykle metalowy, który odciska się np. na papierze. Odbitka wygląda zawsze identycznie, bo czcionka tak samo się odbija. Natomiast font, jako że jest w postaci, która charakteryzuje się dużą zmiennością, możesz np. powiększyć czy pogrubić albo też pochylić lub przekreślić.

Fonty na stronę internetową z polskimi znakami

Oto przykładowe strony, z których możesz pobrać darmowe fonty:

  • MyFonts, 
  • DaFont,
  • FontSquirrel,
  • fonts.google.com.

Należy jednak pamiętać o znakach z polskiego alfabetu. Niektóre z fontów nie będą ich posiadały, a przez to nie będziesz mógł ich wykorzystać. No, jeśli  piszesz swojego bloga po angielsku, nie odczujesz ich braku… Gdy jednak ich potrzebujesz, fonty z polskimi znakami znajdziesz np. na stronach:

  • getfound.pl,
  • grafmag.pl,
  • https://netwizards.pl/zasoby/darmowe-polskie-czcionki-google-fonts-z-polskimi-znakami/ (tutaj znajdziesz listę Google Web Fonts z polskimi znakami).

Fonty na stronę internetową szeryfowe i bezszeryfowe

Czym się różnią fonty szeryfowe od fontów bezszeryfowych? Spójrz:

  1. Font szeryfowy nie ma nic wspólnego ze stróżem prawa z Dzikiego Zachodu; charakteryzuje się za to obecnością tzw. szeryfów. Czym one są? To zdobniki na końcach liter. Przyjrzyj się doskonale znanemu fontowi Times New Roman. Zwróć uwagę na kształt Rockwell, Aleo czy Bellota oraz Berylium. Mają one w sobie coś dekoracyjnego, a nawet widowiskowego.
  2. Font bezszeryfowy, jak już się pewnie domyślasz, jest o wiele prostszy i tym samym czytelniejszy, np. Arial, Verdana. Nie zawiera ozdobników na zakończeniach liter i nadaje się doskonale do tekstów wyjaśniających, opisujących, np. na banerach, nagłówkach, tytułach, pismach naukowych.

 

Gdy potrzebujesz specjalisty od stron internetowych, nie szukaj na oślep. Wybierz sprawdzoną markę:

https://forestdion.pl/produkt/profesjonalna-strona-internetowa-z-gotowym-szablonem/ref/44

Font odręczny — polskie znaki

A może interesuje Cię font wyglądający jak odręczny? W internecie bez problemu znajdziesz strony, z których łatwo będzie go pobrać, np. tutaj. Takie fonty, jak Learning Curve Pro, Nickainley, czy posiadające piękne nazwy Magnolia Script, Bird&Thorn oraz Over The Rainbow mogą dodać także uroku Twojej stronie internetowej. 

 

Pamiętaj tylko, że nie wszystkie z nich są fontami darmowymi. Także niektóre fonty Google (choć w dużej mierze są nieodpłatne), mogą zaskoczyć żądaniem zapłaty. Bywa i tak, że niektóre z nich są udostępnione gratis, ale tylko na własny użytek.

 

Pamiętaj, że font to nie wszystko. Żeby Twoja strona generowała wiele wejść, musi mieć dobre teksty. Znajdziesz je u nas.

 

 

Popularne artykuły

Redakcja Tings DIGITAL SOFT | Zadzwoń ☎ 511 474 708 | Tworzenie stron firmowych, projektowanie sklepów online, projektowanie stron www, sklepy internetowe 2024.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.