Agencja Reklamowa Forest Dion

511-474-708

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Forest Dion

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Sklep internetowy a Facebook i Instagram – co się opłaca?

Sklep internetowy a Facebook i Instagram - co się opłaca

Sklep internetowy a zyski, to nie przeżytek! Dlaczego tradycyjny e-commerce opłaca się bardziej niż sprzedaż na Facebooku i Instagramie?

 

sklep internetowy a zyski to wciąż lepszy wybór niż sklep internetowy a Facebook i Instagram. Sprawdź dlaczego!

 

W dobie cyfryzacji, posiadanie sklepu internetowego to rzecz naturalna. Jednak coraz więcej sprzedawców zastanawia się, czy strona www jest wystarczająca, żeby utrzymać zadowalające wyniki. Aktualnie strony przeznaczone głównie do komunikowania się (Facebook i Instagram), zaczynają proponować możliwość sprzedaży za ich pośrednictwem. W związku z tym rodzi się pytanie, czy sprzedaż przez media społecznościowe nie jest bardziej opłacalna. W tym artykule znajdziesz na nie odpowiedź i dowiesz się, dlaczego pozostanie przy tradycyjnym sklepie internetowym www to wciąż najlepsze wyjście!

 

Działalność e-commerce to podstawa  w sklep internetowy a zyski

 

Sprzedaż internetowa rośnie z roku na rok i nie ma w tym nic dziwnego. Niektóre sklepy nie decydują się nawet na otwarcie stacjonarnych lokalizacji. Sprawia to, że możemy nazwać się świadkami sprzedażowej rewolucji, ponieważ internet nabiera coraz większego znaczenia w rozwoju e-handlu. Stąd nie dziwi stwierdzenie, że sprzedaż internetowa jest przyszłością, która stopniowo wypiera tę stacjonarną. 

 

Od jakiegoś czasu można zaobserwować możliwość sprzedaży przez inne aplikacje takie jak Facebook czy Instagram. Rodzi to pytanie, w który kanał komunikacyjny najbardziej opłaca się inwestować? Czy Facebook i Instagram stanowią poważne zagrożenie dla sklepów internetowych www? Niekoniecznie. Poniżej dowiesz się dlaczego.

 

Nie demonizuj Facebooka i Instagrama…

 

Na początku trzeba zaznaczyć, że media społecznościowe to aktualnie nieodłączna część życia praktycznie każdego człowieka. Nie ma więc sensu, żeby walczyć z istnieniem takich platform jak Facebook czy Instagram. Musisz być świadomy, że każde medium społecznościowe daje możliwość trafienia do konkretnych użytkowników. To z kolei może przysporzyć nowych klientów. Środowisko Facebooka i Instagrama pozwala dotrzeć do wielu osób o takich samych zainteresowaniach, wieku, czy preferencjach. Dzięki temu można dokładniej sprecyzować swoją grupę odbiorców, za pomocą dostępnych narzędzi. Z kolei możliwość zgromadzenie docelowej grupy (grupy naszych idealnych klientów) w jednym miejscu może ułatwić kierowanie reklam i propozycji promocyjnych. Pamiętaj więc, że Facebook i Instagram są doskonałymi narzędziami do promowania sklepu, ale strona internetowa www będzie lepszym wyborem do sprzedaży.

 

… ale nie polegaj na nich bezgranicznie!

 

Reklama rządzi się swoimi prawami, a sprzedaż swoimi. Stąd inwestowanie czasu oraz energii (a także pieniędzy!) w sprzedaż za pomocą Facebooka i Instagrama jest skazane na porażkę. Dzieje się tak, ponieważ media społecznościowe dają zbyt wąskie pole co do działań związanych z efektywną sprzedażą internetową. 

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że Facebook jako medium społecznościowe skutecznie ucina zasięgi postów publikowanych przez marki. W związku z tym dotarcie do obecnych i potencjalnych klientów jest bardzo utrudnione. Co więcej, liczba użytkowników Facebooka i Instagrama podawana przez różne źródła jest mocno zawyżona. Ponad połowa kont założonych na Facebooku to konta botów. W przypadku Instagrama szacuje się, że fałszywe konta stanowią nawet 90% wszystkich profili. Co to oznacza dla Ciebie jako sprzedawcy? To, że ruch na Twoich stronach na Facebooku i Instagramie generowany jest przez maszyny, które nigdy nie dokonają zakupu. Nie mówi się głośno o tym, że takie zabiegi istnieją tylko po to, żeby przedsiębiorcy budowli swój marketing, a aplikacje na tym zarabiały.

 

Sklep internetowy a Instagram czyli realni ludzie, a boty

 

Dodatkowo na myśl nasuwają się takie minusy jak częste awarie tego typu portali społecznościowych oraz duża możliwość włamania się na konto sprzedawcy i dokonania kradzieży. Co więcej należy pamiętać, że głównymi użytkownikami Facebooka i Instagrama są ludzie młodzi, co od razu zawęża grupę potencjalnych klientów, a sprzedaż innych produktów niż dla 20-30 latków nie będzie miała sensu. Należy także wspomnieć o tym, że aktualnie każdy może założyć sklep w mediach społecznościowych i oferować sprzedaż, przez co mimo bycia profesjonalnym sprzedawcą, możesz wydawać się niewiarygodnym przedsiębiorcą, który stawia jedynie na szybki zarobek, nie szanując klientów i nie dbając o ich dobro.

Warto się również zastanowić kto z nas, użytkowników mediów, myśli o kupowaniu na Facebooku i Instagramie? Te aplikacje kojarzą się większości internautów z rozrywką, czytaniem artykułów, oglądaniem zdjęć i czatowaniem. Mało kto korzysta z tych aplikacji po to, żeby coś kupować lub szukać korzystnych ofert.

 

Dlaczego sklep internetowy a lepiej postawić na sprzedaż www?

 

Mimo że media społecznościowe wydają się być za darmo, pamiętaj, że dbanie o profile na Facebooku i Instagramie również wymaga nakładów finansowych oraz znajomości danego medium. Chociaż prowadzenie strony wiąże się nieco większymi kosztami, wybrana przez Ciebie domena będzie należała wyłącznie do Ciebie i to Ty będziesz decydować o jej wyglądzie, przejrzystości czy układzie graficznym. Pamiętaj, że przy używaniu innych mediów społecznościowych nie masz takiego wyboru i to działania zewnętrznych firm decydują o takich czynnikach jak wygląd strony, na której dokonuje się zakupu (która jest taka sama dla każdego sprzedającego) czy ograniczenie zasięgów w newsfeedzie Facebooka dla firm.

 

Sklep internetowy a Facebook i Instagram – 1:0 dla własny sklep

 

Funkcjonowanie w mediach społecznościowych nie przynosi tyle korzyści, co własny sklep www. W wypadku korzystania ze sprzedaży za pomocą Facebooka i Instagrama możesz odczuć wiele negatywnych skutków “dzielania się” przestrzenią sprzedażową z innymi przesiębiorcami. Złośliwa konkurencja może często zgłaszać Twoje usługi do moderatora lub doprowadzić do zablokowania Twojej strony lub nawet jej usunięcia, co może kończyć się długim procesem odwoływania się we wnioskach.

Jeśli to nie utwierdziło Cię w przekonaniu, że sprzedaż przez stronę www jest lepszym rozwiązaniem niż inwestycja w konta na Facebooku czy Instagramie, pomyśl jeszcze o Twoich klientach. Ich znaczna część woli korzystać z e-sklepu umieszczonego w specjalnej domenie, ponieważ o wiele bardziej ułatwia to nawigację po sklepie oraz poruszenie się między kategoriami. O wiele wygodniejsze jest także zapoznanie się z możliwościami płatności i dostawy oraz jasne informacje na temat polityki zwrotów czy reklamacji. Klienci bardzo cenią sobie również łatwy dostęp do regulaminu sklepu, który możesz umieścić w dowolnym dla siebie miejscu, co pokazuje, że szanujesz swoich klientów i nie masz nic do ukrycia. 

 

sklep internetowy a to Twoja siła!

 

Jak sam widzisz, posiadanie sklepu internetowego www pozwala stworzyć wiarygodną markę, która pokazuje Twoje wartości, szacunek do nabywców, ale przede wszystkim jest Twoją niepowtarzalną wizytówką. Bez e-sklepu możesz być postrzegany jako mniej profesjonalny, na czym może ucierpieć sprzedaż. Ta, wykonywana za pomocą mediów społecznościowych nie przynosi tak dużych dochodów i wzrostu firmy.

 

Wydaje Ci się, że prowadzenie sklepu internetowego www to nie Twoja bajka? Bez obaw, nie musisz rezygnować z tego sposobu sprzedaży i zgadzać się na półśrodki. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu oraz prowadzeniu sklepu internetowego www, sprawdzona i rzetelna firma we wszystkim Ci pomoże. Pamiętaj, że e-handel to aktualnie przyszłość biznesu, więc nie bój się zainwestować, żeby później odnotowywać wieloprocentowe zyski ze sprzedaży!

 

Agnieszka Żurek

 

Kategorie:

Popularne artykuły

Redakcja Tings DIGITAL SOFT | Zadzwoń ☎ 511 474 708 | Tworzenie stron firmowych, projektowanie sklepów online, projektowanie stron www, sklepy internetowe 2024.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.