Agencja Reklamowa Forest Dion

511-474-708

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Forest Dion

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Zdjęcia na bloga ー jak zrobić?

Idealne zdjęcia na bloga ー poradnik dla fotografa amatora

Założyłeś bloga i chciałbyś dodawać do niego zdjęcia? Znudziły Ci się już darmowe fotki z popularnych stron, z których możesz je pobrać? Sprawdźmy, w jaki sposób robić dobre zdjęcia.

Jak robić zdjęcia do bloga? 9 sposobów

Jesteś młodym lub doświadczonym blogerem? Do tej pory dodawałeś fotografie, które znalazłeś na darmowych stronach? Niestety, one wszystkie wyglądają tak samo i od razu widać, skąd pochodzą. 

 

Jest dużo serwisów, z których można pobierać zdjęcia na bloga. Ale, skoro to czytasz, to chciałbyś, żeby Twój blog wyglądał inaczej niż wszystkie w sieci, gdzie prawdopodobnie to samo zdjęcie można znaleźć na dziesiątkach witryn. Oprawa graficzna jest bardzo ważna, bo ludzie to wzrokowcy. Prędzej zapamiętają ciekawe zdjęcie niż tekst. Jak pisać dobre teksty? O tym przeczytasz tu.

 

Natomiast, jeśli chcesz mieć dobrego bloga od A do Z, zajrzyj tutaj.

Dobre zdjęcia na bloga ー jak robić telefonem i zwykłym aparatem?

Nie chcesz kupować aparatu fotograficznego? Jest nieporęczny, poza tym nie każdego stać, by wydać kilka tysięcy zł na dobrą lustrzankę. A może po prostu nie wiesz, jak się nim posługiwać, ale swój telefon masz opanowany? To świetnie. Przeczytaj poniższe porady, a dowiesz się jak robić dobre zdjęcia telefonem

 1. Na początek weź pod uwagę to, czym charakteryzuje się Twój blog. Piszesz o jedzeniu i gotowaniu potraw? Prowadzisz bloga lifestyle’owego? Prezentujesz modę? Tworzysz recenzje książek? Piszesz o podróżach, kosmetykach, włosach, budowaniu domu? Pomyśl, co tak naprawdę chciałbyś uchwycić, co ma być istotą zdjęcia.
 2. Przejdźmy już do konkretów ー kadrowanie to ważna sprawa. Jeśli robisz zdjęcia w plenerze, to sprawdź, czy horyzont jest w linii prostej. Poza tym sprawdź, czy w swoim telefonie możesz włączyć linie siatki. Dwie linie poziome i dwie pionowe dzielą obraz na dziewięć kwadratów. Punkty przecięcia tych kresek są miejscami, na których koncentruje się wzrok. Spróbuj tak stawić aparat, by znajdowały się tam ważne rzeczy. To Ci pomoże, kiedy będziesz robił zdjęcia na bloga. Czasami można tę funkcję włączyć w trakcie edycji fotki i, kierując się powyższymi wskazówkami, przyciąć. Jeśli nie masz takiej funkcji, to chociaż spróbuj sobie wyobrazić takie linie. 
 3. Czy i jak stosować lampę błyskową? To zależy od specyfiki miejsca i czasu pracy. W dzień nie zrobisz dobrego zdjęcia do bloga, jeśli zapomnisz ją wyłączyć. Ona wyostrza obraz, ale efekty nie będą zachęcające. Cienie, błyszczące twarze, czerwone oczy to efekty stosowania doświetlania. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy robisz fotografię pod światło słoneczne. Dzięki użyciu lampy błyskowej doświetlisz równomiernie obiekt z obu stron. W nocy rób oczywiście zdjęcia z lampą lub z funkcją „automatyczny tryb nocny”, jeśli go masz.

  Dobre zdjęcia  cd.

 

 1. Poprzedni punkt prowadzi nas do tego, że każde dobre zdjęcie musi być doświetlone. Staraj się raczej robić zdjęcia przy dziennym świetle. Pamiętaj jednak, że zbyt ostre światło słoneczne może zepsuć efekt. W domu spróbuj włączyć dodatkowe lampy, jak również świeczki czy wiszące lampki ozdobne. Możesz je nawet uwiecznić na zdjęciu na bloga. Darmowy i romantyczny efekt gwarantowany! Nie bój się eksperymentować. Jeśli robisz fotki do bloga o stylu życia, spróbuj np. się sfotografować o tzw. złotej godzinie, czyli w trakcie wschodu lub zachodu słońca.
 2. Rozejrzyj się i posprzątaj. To może truizm, ale często nie widzimy tego, co jest na drugim planie. Śmieci, zapomniane ubrania, brudne kubki w zlewie, przypadkowe osoby, papierki po wczorajszym guilty pleasure itp. nie dodadzą Twojemu zdjęciu uroku, to pewne.

  Dobre zdjęcia na stronę ー jak robić telefonem i zwykłym aparatem cd?

 3. Stosuj filtry. Sprawdź, które z nich masz zainstalowane w swoim sprzęcie i korzystaj. Przetestuj kilka na danym zdjęciu i zobacz, co wygląda najlepiej. Taka prosta rzecz, jak nasycenie kolorów może naprawdę polepszyć fotografię. Podobnie rozjaśnienie czy wyostrzenie. Proste i skuteczne!
 4. Używaj wyobraźni. Robisz zdjęcie na wprost? Stań z boku, kto wie, może wydobędziesz z obiektu lub osoby coś, czego nie widziałeś wcześniej. Odejdź krok dalej, spróbuj perspektywy żabiej (poniżej środka obiektu) lub  ptasiej (odwrotność poprzedniej). Wyobraź sobie, że jesteś artystą, a to, co widzisz, zależy tylko od Ciebie. 
 5. Inspiruj się innymi. Mówią, że naśladownictwo jest najszczerszą formą pochwały. Coś w tym jest. Podobają Ci się czyjeś zdjęcia? Spróbuj zrobić podobne. Na pewno nie wyjdzie identyczne, masz przecież własne doświadczenia, inny sprzęt, inaczej widzisz świat, więc nie będzie oskarżenia o plagiat. Przejrzyj Instagram i inne media społecznościowe w poszukiwaniu natchnienia.
 6. Wydaj pieniądze na statyw. To zakup, który się opłaci. Kosztuje już od kilkudziesięciu zł, ale bardzo ułatwi Ci zadanie. Zrobisz dobre zdjęcie na bloga, które będzie ostre i z takiego kąta, jaki Tobie będzie się podobał. Zapomnij o stawianiu aparatu czy telefonu na stole, pniaku, dawaniu go przypadkowym przechodniom, żeby zrobili Ci ładne zdjęcie… Co więcej, Twoja ręka przy selfie też może zadrżeć…

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do tego, że dobre zdjęcia prawie każdy może zrobić. Nie musisz  być profesjonalistą ze sprzętem za dziesięć tysięcy zł. Co więcej, w miarę upływu czasu będzie Ci to wychodziło coraz lepiej, bo będziesz się uczył na swoich i cudzych błędach. Po prostu nie zniechęcaj się zbyt szybko.

 

A jeśli mimo wszystko cenisz sobie profesjonalistów, którzy „zjedli zęby” na opracowywaniu oprawy blogów, to zajrzyj tutaj.

Iwa E.

Kategorie:

Popularne artykuły

Redakcja Tings DIGITAL SOFT | Zadzwoń ☎ 511 474 708 | Tworzenie stron firmowych, projektowanie sklepów online, projektowanie stron www, sklepy internetowe 2024.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.