Agencja Reklamowa Forest Dion

511-474-708

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Forest Dion

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Przekierowanie 301 (301 redirect). Co to jest i kiedy je stosować?

Spis treści:

1. Przekierowanie 301. Co to jest?

2.

3.

Twoja stara strona internetowa została usunięta na rzecz nowej, a kiedy klient próbuje uzyskać do niej dostęp, to pojawia mu się błąd 404? Taka sytuacja wprowadza w zakłopotanie nie tylko klientów, lecz także roboty Google. Jeśli chcesz, aby Twoja marka postrzegana była jako solidna, to nie możesz sobie pozwolić na takie wizerunkowe fais pas. Dlatego, w przypadku strony internetowej, koniecznie jest, aby zadbać o przekierowanie 301 (301 redirect). Co to jest i kiedy jest stosować? W niniejszym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.

Przekierowanie 301. Co to jest?

Przekierowanie 301 przekierowuje użytkownika z jednej strony internetowej na drugą, a dokładniej z jej starego adresu URL na nowy. Obejmuje nie tylko całą stronę internetową, lecz także usunięte podstrony, artykuły czy pliki w obrębie danej strony.  

Niezależnie od zakresu zmian należy zadbać o przekierowanie 301. Dlaczego? Jest ono bardzo ważne ze względu na SEO. W momencie, w którym użytkownik wpisze nieaktualny adres automatycznie przesyła ruch internetowy ze starej strony na nową. Dzięki czemu podtrzymany zostaje nie tylko ruch na stronie, lecz także wizerunek marki.

Jeśli chodzi o roboty Google, to proces ten informuje je o stronach, podstronach, itd., których nie musi indeksować. Niepotrzebnie zaindeksowane treści wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie strony i jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Kiedy je stosować?

  • Kiedy usuwamy jedną z podstron

W takiej sytuacji można przekierować użytkownika na inną podstronę albo stronę główną.

  • Kiedy zmieniamy adres URL

Przy zmienianiu starej strony na nową bardzo ważne jest, aby zadbać o jej przekierowanie. Dzięki czemu utrzymamy stały ruch na stronie.

  • Gdy pojawi się literówka

Czasami zdarza się popełnić literówkę w adresie strony, linkowaniu czy adresie podstron. Wtedy, aby uniknąć błędu 404, należy zadbać o przekierowanie 301.

  • Certyfikat SSL

Po zakupie certyfikatu SSL, dzięki któremu zabezpieczamy naszą stronę internetową, należy również pamiętać o przekierowaniu 301.

Jak zrobić przekierowanie 301?

Jeżeli jedna z powyższy sytuacji Cię dotyczy, to już wiesz, dlaczego przekierowanie 301 jest niezbędne. Teraz warto zastanowić się jak je zrobić. Wyróżnić można kilka sposobów:

A
  1. Za pomocą .htaccess

Jest to najczęściej stosowana metoda, która polega na wklejeniu kodu to pliku .htaccess, znajdującego się w katalogu głównym naszej witryny.

Rewrite Engine On

Redirect 301/ stary adres URL/ nowy adres URL

A
  1. Z wykorzystaniem wtyczki WordPress

Jeżeli Twoja strona bazuje na systemie WordPress, to przekierowania dokonasz za pomocą wtyczki Redirection.

A
  1. Przekierowania JavaScript

W tym celu należy uzupełnić starą stronę o skrypt JS, dzięki czemu następuje automatyczne przekierowanie. Jednak metoda ta nie jest przyjazna dla wyszukiwarek, ponieważ JavaScript zwraca kod odpowiedzi 200.

Kategorie:

Popularne artykuły

redakcja

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.