Agencja Reklamowa Forest Dion

511-474-708

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Forest Dion

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Jak przyspieszyć indeksowanie strony internetowej?

Indeksowanie strony internetowej

 Jak przyspieszyć indeksowanie strony internet Jak przyspieszyć indeksowanie strony internetowej? Pojawienie się strony internetowej w wyszukiwarce to pierwszy krok, który należy uczynić aby można było przystąpić do pozycjonowania, a odbiorcy mogli znaleźć nową witrynę w sieci. Zapewne żaden przedsiębiorca nie chce tracić czasu, aż roboty Google wykonają swoją pracę. W artykule postaram się przedstawić, w jaki sposób można przyspieszyć indeksowanie strony www. owej?

 

Co to jest indeksowanie strony internetowej?

 

Odpowiedź na pytanie, czym jest indeksowanie strony internetowej można tak naprawdę zawrzeć w kilku słowach. Jest to po prostu proces dodania strony www do indeksu wyszukiwania. Jest to niezbędne działanie aby witryna pojawiła się w wynikach wyszukiwania. Niby to proste działanie, jednak stwarza wiele problemów web developerom. Szczególnie tym, od których oczekuje się szybkich efektów. Biorąc pod uwagę fakt, że każda zmiana ma określony cel, właścicielom witryny zależy aby przebudowa była widoczna, w jak najszybszym czasie. 

 

Indeksowanie nie dotyczy tylko nowych witryn, ale również tych aktualizowanych. Mowa tutaj o wszystkich modyfikacjach, niezależnie czy produkt w sklepie jest nowy, czy po poprawce biogramu. Odbywa się to w sposób automatyczny z pomocą robotów Google, przemierzających internet i pobierających strony internetowe do indeksu. Ich praca wykonywana jest w oparciu o algorytmy, czyli wytyczne dla botów. Niestety, są one ciągle modyfikowane, a ich kształt trzymany jest w tajemnicy. Wędrujące po sieci roboty Google mają wielką władzę i to one decydują, które strony i jak szybko znajdują się katalogu lub zostają zignorowane. Pominięcie witryny skutkuje jej nie widocznością, nawet jeżeli użytkownik starał się o jej pozycjonowanie. Właśnie dlatego warto znać sposoby na zadbanie o dokładną indeksację oraz czynniki, które dyskwalifikują stronę www w oczach przeglądarki

 

Jak długo trwa indeksowanie strony internetowej?

 

Niemal niemożliwe jest określenie, ile czasu potrzeba na indeksowanie strony internetowej. Zależne to jest między innymi od liczby podstron, wykorzystanych słów kluczowych, czy ilości tekstu. W przypadku prostych i uporządkowanych witryn, indeksowanie powinno zająć kilka godzin lub dni. Zdarza się również tak, że roboty Google nie pojawiają się na stronie www przez kilka miesięcy. W szczególności dotyczy to aktualizacji istniejących już serwisów. 

 

Zazwyczaj najszybciej w wyszukiwarce pojawiają się witryny poruszające aktualne, zgodne z trendami treści. Dlatego już nawet po pół godziny od ważnego wydarzenia można znaleźć w wyszukiwarce Google strony internetowe z artykułami na ten temat. W głównej mierze te wyniki i szybkość indeksowania dotyczy największych serwisów informacyjnych. Inne witryny z rzadka mogą liczyć na tak szybkie działanie. Wtedy można nieco pomóc stronie internetowej. 

 

W jaki sposób przyspieszyć indeksowanie strony internetowej

 

Mapa strony

 

Jeżeli właściciel strony internetowej chce ułatwić robotom Google poruszanie się po witrynie, wskazane jest stworzenie mapy strony, która znacznie ułatwi ten proces. Można ją wygenerować automatycznie lub zapisywać ręcznie. Jeżeli użytkownik wykonał to działanie, to wystarczy jedynie dodać mapę na serwer i zgłosić ją w Google Search Console. Dzięki temu zabiegowi można zasygnalizować robotom, że dokonano zmian na stronie www. Wtedy na pewno szybciej się na niej pojawią. 

 

Linkowanie wewnętrzne

 

Kolejnym ciekawym sposobem na przyspieszenie indeksowania witryny, jest linkowanie wewnętrzne. Dzięki takim działaniom znacznie można przyspieszyć ten proces, a roboty na pewno nie ominął żadnej podstrony. Szczególnie jest to pomocne, gdy użytkownik stworzył przekierowanie do strony głównej, najważniejszych kategorii bądź do nowych produktów i usług. Wtedy z łatwością można prowadzić roboty Google po najważniejszych podstronach. 

 

Linkowanie zewnętrzne

 

Bardzo często zdarza się, że roboty Google, rzadziej odwiedzają strony internetowe, niemające żadnych przekierować z zewnątrz. Dlatego tak ważny jest link building. Z tej opcji można skorzystać nawet, gdy ma się nową witrynę. Właściciel strony www powinien zadbać przynajmniej o kilka linków zewnętrznych, a skutecznie pomoże robotom Google dotrzeć do strony internetowej

 

Dodanie nowego adresu URL do Google

 

Aby pomóc robotom Google w dotarciu do nowej strony internetowej bądź treści, wymagającej indeksowania, należy skorzystać z bardzo przydatnego narzędzia, czyli Google Search Console. Jedyne, co trzeba zrobić to wejść w raport indeksowania i wkleić adres URL witryny. Jeżeli właściciel strony www zobaczy wtedy informację o braku indeksacji, to wystarczy o nią poprosić. Zostanie wysłany sygnał, który przyspieszy cały proces. Należy pamiętać, że cele mogą zostać niezrealizowane, gdy pojawią się jakieś błędy. W takim wypadku najpierw będzie trzeba usunąć je, a dopiero potem poprosić kolejny raz o indeksację. 

 

Bartłomiej Tokarski

Popularne artykuły

Redakcja Tings DIGITAL SOFT | Zadzwoń ☎ 511 474 708 | Tworzenie stron firmowych, projektowanie sklepów online, projektowanie stron www, sklepy internetowe 2024.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.