Agencja Reklamowa Forest Dion

511-474-708

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Forest Dion

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Co to stopka strony i co umieścić w stopce na stronie internetowej?

Co to stopka strony i co umieścić w stopce na stronie internetowej?  Jednym z głównych elementów, na który z rzadka zwraca się uwagę, a często nieświadomie pomaga nam w nawigacji po stronie, jest stopka. Stopka strony internetowej to jedna z sekcji witryny, która znajduje się na dole strony. Jej zawartość uzależniona jest od charakteru danej strony www. W artykule postaram przedstawić się, czym dokładnie jest stopka strony internetowej, co powinna zawierać oraz czy to, co znajduję się na niej ma wpływ na pozycjonowanie? 

 

Co to jest stopka strony?

 

Przeglądając strony internetowe, użytkownik najczęściej zwraca uwagę na wygląd, treść, układ, nawigację po menu, czy jej użyteczność. Czasem klient trafia na witrynę, która z jakiegoś powodu wydaje się mniej praktyczna lub trudniejsza w nawigacji, nie potrafiąc powiedzieć dlaczego. 

 

Co należy umieścić w stopce strony internetowej?

 

  • Stopka strony – Dane kontaktowe

 

Możliwe, że potencjalny klient po przejrzeniu strony www, zdecyduje się na kontakt z firmą. Można mu to ułatwić poprzez umieszczanie w stopce danych kontaktowych. Dzięki temu zabiegowi użytkownik nie będzie musiał wracać na górę witryny i szukać zakładki kontakt. W stopce strony internetowej warto również umieścić mapę ze wskazówkami dojazdu aby skłonić klienta do odwiedzin stacjonarnej siedziby firmy

 

  • Stopka strony – Odnośniki do social mediów

 

Obecność firmy na portalach społecznościowych to standard. W zależności od prowadzonej branży, wybiera się różne social media, które pomagają w promocji. Warto umieścić odnośniki do mediów społecznościowych właśnie w stopce na stronie internetowej, dlatego że użytkownik, który zdecyduje się na kliknięcie w nie, prawdopodobnie nie wróci już na stronę główną firmy. Warto więc umieść odnośnik na dole aby nie odciągnąć nowego odwiedzającego od strony www

 

  • Stopka strony – CTA

 

Call to Action to jeden z najbardziej niezbędnych elementów na stronie internetowej. Umieszczając CTA w stopce witryny, można zwiększyć konwersję. Może to być przycisk zachęcający do kontaktu, sprawdzenia najnowszej oferty, czy też wyceny usługi. 

 

  • Stopka strony – Informacja o certyfikatach i nagrodach

 

Często firmy umieszczają w stopkach informacje, które mają dowodzić o wysokiej jakości produktu, czy oferowanych usług. Mogą to być informacje o posiadaniu certyfikatu jakości, bycie członkiem organizacji, która zrzesza przedsiębiorców lub lista nagród zdobytych przez firmę na przestrzeni lat.

 

  • Stopka strony – Prawa autorskie

 

Niemal wszystkie strony internetowej posiadają dopisek copyright, który ma zabezpieczyć znajdujące się na witrynie treści przed kopiowaniem przez konkurencję. Nie jest to jednak uregulowane prawnie, ale może kogoś zniechęcić do podjęcia takich działań. 

 

  • Stopka strony – Mapa strony internetowej 

 

Mapa strony www, czyli dodatkowe menu znajdujące się w stopce, jest jednym z najczęściej używanych elementów. Upraszcza poruszanie się po stronie internetowej oraz umożliwia umieszczanie większej ilości linków do podstron niż w menu głównym. Dodatkowo pozytywnie wpływa na pozycjonowanie witryny, wskazując robotom Google, jak poruszać się po stronie. 

 

  • Stopka strony – Zapis do newslettera

 

Jeśli firmie zależy na stworzeniu listy mailingowej, którą mogą wykorzystać do kontaktu z potencjalnym klientem, można umieścić zapisy na newsletter w stopce strony internetowej.

 

  • Stopka strony – Informacje o dostawach i promocjach 

 

W przypadku sklepów internetowych pomocna może okazać się informacja o darmowej dostawie, promieniu, w jakim jest ona realizowana, czy promocjach. Takie informacje, razem z CTA, mogą zachęcić użytkownika do skorzystania z oferty. 

 

  • Stopka strony – Regulamin i polityka prywatności

 

Elementem najczęściej szukanym przez użytkownika jest regulamin firmy i polityka prywatności. Zawierają one informacje o danych, jakie posiada właściciel strony internetowej oraz, w jaki sposób je przetwarza. W przypadku prowadzenia sklepu internetowego jest to regulamin zakupów, warunków zwrotów, czy reklamacji. 

 

  • Stopka strony – Autor strony internetowej

 

Jeżeli stronę internetową stworzyła zewnętrzna firma, może ona wymagać aby na witrynie umieszczono informację, że strona została wykonana właśnie przez nią. Jest to pewna forma wizytówki, która ma zachęcić potencjalnego klienta do nawiązania kontaktu

 

Wpływ stopki internetowej na pozycjonowanie

 

Są różne opinie na temat wpływu stopki internetowej na pozycjonowanie. Większość specjalistów skłania się ku temu, że stopka ma niewielki wpływ na SEO. Linki umieszczane w stopce przynoszą mniejsze korzyści niż te umieszczane w nagłówkach, czy tekście. Zbyt duża ilość linków może negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony www

 

Z drugiej strony stopka może zachęcić użytkownika sieci, który przejrzał jedną stronę, do przejścia dalej. Dzięki temu zwiększa się ruch na stronie internetowej. Może to pozytywnie wpłynąć na jej pozycję w Google. 

 

Najważniejsze aby stopka internetowa była funkcjonalna. Użytkownik, który przejdzie przez całą stronę i dotrze do stopki, prawdopodobnie jest zainteresowany treścią znajdującą się na witrynie. Nie należy go zniechęcać stopką, która jest nieczytelna i zawiera zbyt dużo elementów. Należy wybierać te, które są najistotniejsze i takie, które przyciągną potencjalnego klienta

 

Czego należy unikać projektując stopkę strony internetowej

 

Jeszcze nie tak dawno bardzo popularne było umieszczanie słów kluczowych w stopce strony www. Word stuffing już dawno wyszedł z mody, a zbyt częste używanie go może jedynie zaszkodzić witrynie. Warto potraktować ją, jako naturalny element strony internetowej, a nie jako wspomagacz pozycjonowania. Nie warto tworzyć stopki, która jest większa niż inne elementy strony www. Skromność jest tutaj pożądana i należy umieścić tylko najbardziej potrzebne elementy. 

Kategorie:

Popularne artykuły

Redakcja Tings DIGITAL SOFT | Zadzwoń ☎ 511 474 708 | Tworzenie stron firmowych, projektowanie sklepów online, projektowanie stron www, sklepy internetowe 2024.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.