Agencja Reklamowa Forest Dion

511-474-708

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Forest Dion

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Co to jest WordPress i czy jest odpowiedni dla Twojej firmy?

WordPress to aplikacja, która umożliwia łatwe tworzenie stron internetowych i publikowanie treści online. Został uruchomiony w 2003 roku i od tego czasu stał się najpopularniejszą platformą do tworzenia witryn internetowych na świecie. Oprogramowanie jest udostępniane na licencji GNU Public License, co oznacza, że można pobrać i używać go bezpłatnie. 

To, co przyciąga ludzi do WordPressa, to jego wszechstronność. Można go używać do tworzenia blogów, katalogów, forów, galerii, witryn biznesowych, sklepów internetowych i nie tylko. Obecnie obsługuje on około 35% wszystkich witryn internetowych, a jego popularność stale rośnie. 

W poniższym artykule przyjrzę się bliżej temu, czym jest WordPress (WP) i co potrafi. 

Cms czyli WordPress? 

WP był początkowo prostą platformą blogową, jednak wkrótce przekształcił się w bardziej funkcjonalny system zarządzania treścią (CMS). 

 Oprogramowanie jest napisane w języku skryptowym PHP. Cała zawartość witryny, w tym ustawienia, posty na blogu i strony, są przechowywane w bazie danych. MySQL to najpopularniejsza baza danych, ale niektórzy właściciele witryn decydują się na alternatywne rozwiązanie, takie jak MariaDB lub SQLite. 

Nie martw się, jeśli to wszystko wydaje się dla Ciebie trudne, a język jest zbyt techniczny, Twoja firma hostingowa zajmie się techniczną stroną uruchamiania WordPress, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na tworzeniu treści i marketingu swojej witryny. 

Oprogramowanie umożliwia każdemu, niezależnie od doświadczenia technicznego, szybkie tworzenie profesjonalnie wyglądających stron internetowych z przyjaznym dla użytkownika obszarem administracyjnym – na tym polega piękno WP. 

 

Co potrafi WordPress? 

Oprogramowania można używać do tworzenia witryn internetowych dowolnego typuOczywiście WordPress zawsze już zostanie zapamiętany jako fantastyczna aplikacja do blogowania i tak pozostaje do dziś.  Jego sercem jest edytor, znany jako Gutenberg. Umożliwia on tworzenie i stylizowanie stron przy użyciu prostych pasków narzędzi formatowania oraz nowoczesnego narzędzia do tworzenia stron typu przeciągnij i upuśćNiezależnie od tego, czy publikujesz posty na blogu codziennie, czy używasz WordPressa do dodawania stron statycznych, z pewnością pokochasz łatwość obsługi edytora.    

Chociaż możesz zbudować witrynę za pomocą tego, używając domyślnego motywu WordPress Twenty Twenty, zdecydowana większość właścicieli witryn korzysta z bardziej zaawansowanych projektów. Instalują również wtyczki, aby dodać więcej funkcji i funkcjonalności. 

  

Korzystając z motywów i wtyczek, możesz rozszerzyć możliwości WordPressa w zasadzie bez ograniczeń. Pozwalają one na tworzenie katalogów, forów dyskusyjnych, portfolio i galerii, blogów i czasopism, witryn eCommerce, witryn biznesowych, witryn członkowskich, kursów online, rezerwacji hoteli, witryn randkowych, pytań i odpowiedzi, baz wiedzy, i prostych stron internetowych z CV. 

  

Krótko mówiąc, WordPress może być użyty do stworzenia prawie każdego rodzaju strony internetowej. Musisz tylko znaleźć odpowiedni motyw lub wtyczkę. 

 

Jaka jest różnica między WordPress.org a WordPress.com? 

 

Jeśli jesteś nowy w WordPressie, więc możesz być zdezorientowany faktem, że istnieją dwie wersje programu zlokalizowane pod różnymi nazwami domen. 

  • WordPress.org – wersja na własnym serwerze 
  • WordPress.com – hostowana wersja 

Samodzielnie hostowana wersja WordPressa, którą można znaleźć na WordPress.org, jest bardziej popularna, ponieważ, ogólnie rzecz biorąc, jest znacznie bardziej elastyczna. Nie ma ograniczeń co do sposobu korzystania z wersji WordPress na własnym serwerze, dlatego możesz dostosować swoją witrynę do własnych potrzeb i zachować pełną kontrolę nad zawartością. 

  

Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku wersji WordPress z własnym hostingiem musisz kupić pakiet hostingu witryny od firmy takiej jak Tings, aby Twoja witryna pozostawała online 24 godziny na dobę. 

  

Praktycznie rzecz biorąc, tworzenie witryny internetowej z hostowaną samodzielnie wersją WordPressa wymagało od właściciela witryny wykonywania większości zadań administracyjnych. Musiał on zarządzać aktualizacjami programu oraz zainstalowanych motywów i wtyczek WordPress, a także zachować kopie zapasowe witryny i zabezpieczyć ją, aby zapobiec infiltracji strony przez hakerów. 

  

Podczas gdy cotygodniowa konserwacja pozostaje podstawowym zadaniem dla większości użytkowników WordPressa, pojawienie się zarządzanych firm hostingowych, wyeliminowało potrzebę robienia wszystkiego samodzielnie, ponieważ wykonują one większość zadań administracyjnych za Ciebie. 

W przeciwieństwie do tego WordPress.com jest zarządzaną usługą publikacyjną, która obsługuje dla Ciebie WordPress. Dzięki temu możesz skupić się cały czas na aktualizowaniu i marketingu swojej witryny. 

Uruchomienie strony www

Rejestracja na WordPress.com i uruchomienie własnej strony internetowej jest bezpłatne, ale aby móc korzystać z własnej nazwy domeny i usuwać reklamy, musisz przejść na plan osobisty, za który trzeba zapłacić. Przejście do abonamentu odblokowuje dodatkowe funkcje, takie jak zaawansowane dostosowywanie projektu i integracja z Google Ads. 

  

Chociaż możesz samodzielnie hostować WP za niewielkie pieniądze, to WordPress.com jest ogólnie bardziej przystępnym rozwiązaniem dla nowych użytkowników WordPress i jest atrakcyjną opcją dla tych, którzy nie chcą być odpowiedzialni za utrzymanie swojej witryny online. 

  

Należy jednak pamiętać, że hostowana wersja WordPressa jest mniej elastyczna i wymaga, abyś zapłacił więcej, aby odblokować funkcje, z których można korzystać z jego bezpłatnie wersji na własnym serwerze. Dlatego w dłuższej perspektywie większość użytkowników WordPress.com skłania się ku samodzielnej wersji WordPressa. 

  

Mimo to WordPress.com to fantastyczne wprowadzenie do świata WordPressa dla tych, którzy są nowicjuszami w tworzeniu stron internetowych. 

 

Motywy i wtyczki

WordPress ma wbudowany system szablonów, który umożliwia zmianę wyglądu i sposobu działania witryny w ciągu kilku sekund. Te projekty szablonów, nazywane motywami WordPress, mogą całkowicie przekształcić Twoją stronę. 

  

Istnieją tysiące darmowych motywów na WordPress.org i WordPress.com, które pomogą Ci uruchomić idealną stronę internetową.   

  

Znajdziesz tysiące motywów premium w katalogu motywów ThemeForest , ale koniecznie zapoznaj się również z mniejszymi sklepami z motywami WordPress, takimi jak MeridianThemes, ponieważ znajdziesz tam prawdziwe perełki. Możliwości są nieograniczone. 

  

Twórcy WP celowo zaprojektowali wersję podstawową tak, aby była łatwa i przejrzysta. Właściciele witryn mogą następnie zbudować żądaną stronę, instalując wtyczki na podstawowej wersji. Innymi słowy, wystarczy aktywować dodatkowe funkcje, których właśnie potrzebujesz. 

 Katalog wtyczek WordPress.org zawiera tysiące darmowych wtyczek. Istnieją wtyczki do ulepszania SEO, zwalczania spamu, automatyzacji tworzenia kopii zapasowych witryn internetowych, poprawy bezpieczeństwa witryny, integracji mediów społecznościowych, dodawania formularzy kontaktowych, wstawiania tabel cen i nie tylko

  

Niektóre wtyczki dodadzą nieocenioną funkcjonalność do Twojej witryny. Na przykład WooCommerce i Easy Digital Downloads można wykorzystać do zbudowania witryny eCommerce. 

Jedną z najfajniejszych rzeczy w WP jest to, że możesz instalować i aktywować motywy i wtyczki bezpośrednio z obszaru administracyjnego. Można tam również przeprowadzać aktualizacje, co znacznie skraca czas potrzebny na aktualizowanie witryn WordPress. 

  

Zachęcam do zapoznania się z motywami i wtyczkami, które są dostępne na rynku, ponieważ dzięki temu lepiej zrozumiesz, jak potężny jest WordPress. 

  

Czego potrzebujesz, aby uruchomić własną witrynę WordPress? 

 

Każdy, niezależnie od doświadczenia, może uruchomić witrynę WP. Jeśli jednak jesteś nowicjuszem w dziedzinie informatyki, możesz rozważyć uruchomienie swojej pierwszej witryny  z WordPress.com. 

  

Cały proces jest prosty i zawsze możesz później przenieść swoją witrynę do konfiguracji hostowanej na własnym serwerze, jeśli tylko zechcesz. 

  

Wszystko, co musisz zrobić, to założyć konto na WordPress.com, a następnie wybrać, czy tworzysz blog, witrynę biznesową, profesjonalną stronę internetową czy sklep internetowy. Zostaniesz poproszony o podanie podstawowych informacji o Twojej witrynie, takich jak nazwa i opis. Następnie wystarczy aktywować motyw WP i rozpocząć publikowanie treści. 

 

Aby samodzielnie obsługiwać WordPress, musisz zrobić trzy rzeczy: 

  • Kup nazwę domeny 
  • Kup pakiet hostingowy 
  • Zainstaluj WordPress 

Wiele firm hostingowych oferuje bezpłatne nazwy domen nowym klientom, jednak zdecydowanie zalecana jest samodzielna rejestracja nazw domen, aby mieć pełną kontrolę nad swoją własnością. 

  

Koszt domeny będzie zależeć od tego, jakiego rozszerzenia domeny potrzebujesz i gdzie je kupisz.  Najtrudniejszą częścią zakupu nazwy domeny jest znalezienie odpowiedniej dostępnej nazwy. Po znalezieniu dobrej nazwy domeny sam proces zakupu zajmuje tylko kilka minut. 

Po zakupie nazwy domeny możesz wybrać odpowiednią firmę hostingową, która będzie zajmować się Twoją witryną WP.  

Dla większości początkujących uważam, że zarządzana firma hostingowa WordPress jest najlepszą opcją, ponieważ zapewnia wyspecjalizowaną obsługę programu, codzienne kopie zapasowe witryn, bezpieczeństwo strony, aktualizacje i wiele innych. 

    

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, jest zainstalowanie WordPressa. 

  

Oficjalny przewodnik Jak zainstalować WordPress? pokazuje, jak utworzyć bazę danych, edytować plik wp-config.php i przesłać wszystkie pliki za pomocą klienta FTP, takiego jak FileZilla . 

  

Proces instalacji jest prosty, jednak zdecydowana większość firm hostingowych instaluje dla Ciebie WordPress. Dlatego wszystko, co musisz zrobić, to dostosować swoją witrynę. 

  

Wszyscy użytkownicy WordPressa powinni w pewnym momencie nauczyć się, jak ręcznie zainstalować program, jednak początkującym zdecydowanie zaleca się wybranie firmy hostingowej, która zainstaluje go dla Ciebie, abyś mógł poświęcić swój czas na zapoznanie się z platformą. 

 

Czy jest dla Ciebie odpowiedni? 

 

WordPress to wszechstronne rozwiązanie, które zasłużenie zyskało miano najpopularniejszej platformy w Internecie. Jest to system zarządzania treścią, z którego korzysta wiele firm i powstaje wiele stron i platform. Jest polecana, ale nie jest doskonała. Pamiętaj, że nie ma rozwiązania idealnego. 

  

Do Ciebie należy określenie, która platforma internetowa jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego projektu. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym własne doświadczenie, budżet i to, co próbujesz stworzyć. 

WordPress jest rozwiązaniem do publikowania stron internetowych, do którego zwraca się wielu użytkowników, ponieważ tworzenie i aktualizowanie tej witryny jest po prostu łatwe. 

  

Jest to także najpopularniejsze rozwiązanie na rynku, które przyciąga na platformę wielu programistów. Nowe motywy i wtyczki są wydawane każdego dnia, a platforma jest dobrze obsługiwana przez każdą firmę hostingową. 

 

Hanna Kuchlin-Amri 

 

Kategorie:

Popularne artykuły

Redakcja Tings DIGITAL SOFT | Zadzwoń ☎ 511 474 708 | Tworzenie stron firmowych, projektowanie sklepów online, projektowanie stron www, sklepy internetowe 2024.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.