Atak hakerski – jak zabezpieczyć przed nim stronę?
W internecie można natknąć się na wiele niebezpieczeństw. Jednym z głównych zagrożeń, jakie czyhają na nas są ataki hakerskie. Dlatego już przed rozpoczęciem działania strony internetowej powinieneś zadbać o bezpieczeństwo witryny. Dzięki temu nie utracisz wrażliwych danych oraz uchronisz się przed przecięciem strony. W artykule postaram się przedstawiać, jak zapobiegać i zabezpieczać strony internetowe przed atakami hakerskimi.
Jakie zagrożenia niesie za sobą atak hakerski?
Atakl hakerski jest to nierzadka sytuacja. Atakami hakerskimi zajmują się głównie specjaliści, którzy dobrze wiedzą, jakie błędy popełniają internauci w sieci. W bezwzględny i podstępny sposób wychwytują niedociągnięcia, a w dalszej kolejności atakują. W kilka sekund wieloletnie starania mogą zostać zniszczone. Spowodowane to jest przede wszystkim brakiem należytej ochrony. Wskutek swoich niedopatrzeń naprawdę mocno można odczuć atak hakerów. Ich działania obejmują zazwyczaj następujące obszary:
- Chwilowe przejęciu strony internetowej w celu wyłudzenia pieniędzy od jej właściciela.
- Kradzież haseł i loginów do systemu CMS lub serwera FTP.
- Przejęcie lub podmiana strony internetowej w celu przekierowania jej na stronę spamerską.
- Rozsyłanie spamerskich wiadomości z witryny, wskutek czego domena może trafić na czarną listę spamerską.
- Kradzież danych osobowych. Jest to szczególnie atrakcyjny cel dla hakerów, gdyż wykradzione informacje najczęściej zostają sprzedane w darknecie, a później dalej wykorzystywane.
- Instalację wirusów na serwerze. Zainfekowanie strony internetowej będzie skutkować tym, że odwiedzając inną stronę www, użytkownik będzię ją atakować. Takie działania grożą odpowiedzialnością karną. Ponadto Google uzna stronę internetową za niebezpieczną i mało wiarygodną, co może przyczynić się do spadku liczny klientów.
Jak chronić stronę www przed atakiem hakerów?
Każda strona internetowa może stać się miejscem ataku hakerskiego. Nawet, jeśli użytkownik posiada niewielką firmę lub ma prostą witrynę one page, nie może czuć się bezpiecznie. Właśnie takie podejście do tematu może okazać się złudne. Należy jednak pamiętać aby stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Dzięki temu można skutecznie zminimalizować niebezpieczeństwa, jakie pojawią się w internecie i we właściwy sposób zabezpieczyć swoją stronę www. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na ochronę witryny? Przekonaj się sam!
Atak hakerski – Główne sposoby zabezpieczenia strony internetowe.
-
Silne i unikalne hasła
Na pewno nie zdajesz sobie sprawy, że wśród najpopularniejszych haseł nadal króluje sekwencja liczb 12345. Jeżeli takiego używasz, niezwłocznie powinieneś je zmienić. Takie hasło w żaden sposób nie zabezpiecza strony internetowej lub innego konta. Należy wybrać takie, które naprawdę będzie chronić witrynę przed atakami hakerskimi. Powinno być ono unikalne. Musi zawierać wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. Dzięki takiemu zabiegowi hasło będzie bardzo trudne do odgadnięcia. Należy zwrócić uwagę, żeby w pierwszej kolejności zmienić hasło do panelu administracyjnego strony, hostingu i domeny, a w dalszej kolejności do serwera FTP oraz poczty internetowej.
-
Posiadanie certyfikatu SSL
Należy zadbać o to, żeby strona internetowa posiadała certyfikat SSL. Dzięki temu witryna zyska dodatkowe zabezpieczenie. Działanie certyfikatu SSL ma na celu wdrażanie szyfrowań, które ochronią stronę www. Posiadanie tej funkcji sprawia, że użytkownik staje się bardziej wiarygodny w oczach klienta, a co za tym idzie dba o dane wysyłane przez niego.
-
Korzystanie z bezpiecznej sieci
Podczas logowania się do panelu administracyjnego lub serwisu z dostępem do poufnych danych należy zawsze korzystać z prywatnej sieci. Nie należy łączyć się z publiczną, gdyż jest ona zazwyczaj słabo chroniona lub w ogóle nie ma zabezpieczeń. Dzięki temu wiesz, że wysyłane dane są dobrze chronione.
-
Ochrona haseł – atak hakerski
Warto zapamiętać aby nie zapisywać haseł w przeglądarce. Niewątpliwie jest to spore udogodnienie, ale i łatwy dostęp dla hakerów, którzy bez problemu mogą skopiować dane. Dlatego masz trzy wyjścia: zapamiętać hasła, zapisać je na kartce lub wykorzystać soft do zapisywania haseł.
-
Narzędzia i rozszerzenia dla systemów CMS jako zabezpieczenie przed atak hakerski
Jeżeli korzystasz z podstawowych CMS typu WordPress dobrym rozwiązaniem są specjalne rozszerzenia chroniące stronę internetową. W zależności od wybranej opcji użytkownik może regularnie skanować kod strony lub informować o zachodzących niebezpiecznych zmianach. Dodatkową funkcją jest zabezpieczenie logowania do kokpitu. Wykorzystują ją najczęściej firmy hostingowe.
-
Posiadanie aktualnego oprogramowania
Najważniejszym elementem w celu zabezpieczenia strony internetowej przed atakami hakerskimi jest posiadanie aktualnego oprogramowania. W momencie, gdy logujesz się na stronę i widzisz konieczność wykonania aktualizacji, poświęcasz na to chwilę. Takie zmiany wprowadzane są często, gdyż w starszych wersjach pojawiają błędy, które mogą ułatwić atak hakerski.
Jak widać warto korzystać z najnowocześniejszych technologii, gdyż niebezpieczeństwa czyhające na nas w sieci mogą przynieść straty, a ataki hakerskie przyczynić się do utraty klientów.
Bartłomiej Tokarski